, Estonsko


další zápisky

První dny

  První víkend »

Jak je na FI zvykem, tak jsme si i my dva (Marťa a Ondra) založili blog ze zahraničního pobytu. Z učení v Brně se nám přehřívaly mozky, a tak jsme si je přijeli zchladit do Estonska. Protože jsme líní psát, bude to spíš fotoblog. A na focení je tu zima, takže těch fotek moc nebude.

V pondělí jsme přicestovali autem do Vídně (asi tři hodiny cesty), pak níže vyobrazeným nedůvěryhodným strojem do Tallinu (asi tři hodiny cesty) a pak autobusem do Tartu (uhádnete kolik asi hodin cesty). Celkově cesta proběhla kupodivu bez problémů.

Ubytování proběhlo také hladce (narozdíl od dánských kolegů jsme nemuseli podstoupit změnu pohlaví, abychom mohli bydlet spolu). Bydlíme v buňce se třemi dvoulůžkovými pokoji. Poznali jsme našeho estonského spolubydlícího, ale ostatní zatím nedorazili. Úterý se nestalo.

Ve středu nám začal uvítací týden. Estonci se údajně stále ptají „Why Estonia!?“, jelikož netuší, proč by sem někdo jezdil. Vystihuje to následující video.

V uvítacím balíčku jsme mimo jiné dostali „Survival Guide“, abychom tu přežili. Stejně tak jsme dostali odrazku, kterou je tu povinné po setmění nosit. Řidiči ale zřejmě chodce vyhlíží, protože nám zatím na přechodech hned zastavovali.

V obchodě patří mezi nejlepší objevy losí sýr, salám a maso (zdravíme Zvěřinec). K ochutnání se jistě brzy dostaneme. Potěšil nás výběr ryb, ale chybí nám chleba a rohlíky. Narazili jsme taky na Hamé paštiku z Kunovic (ovšem Kofola nikde).

Ve středu večer jsme si byli zaplavat. Vypadá to skoro jako v Česku, ale Estonci přidávájí zvláštní prvek. Po každých sto uplavaných metrech se jdou zvážit (váha je přímo u bazénu) a vyčíst z BMI tabulky, o kolik jsou vysportovanější.

Celý čtvrtek jsme věnovali byrokracii – už máme Estonské identifikační číslo a příští týden snad dostaneme i Estonské průkazy. A protože nám Heňo přidělil další úlohu na KSI, tak už další příspěvky nestihneme napsat (toto je myšleno zcela vážně – nebo ne?).


  První víkend »