, Estonsko


další zápisky

První školní týden

« První víkend   První týden,
kdy bylo hezky »

Tento týden nám začala škola, a protože se tady klade důraz na práci během semestru, tak už máme taky spoustu domácích úkolů. Zkouška pak ale tvoří obvykle jenom 40 % známky.

Společně máme Basics of Cloud Computing, Secure Programming Techniques a Introduction to Interactive Theorem Provers. Marťa má ještě Concurrent Programming Languages.

Ondra si chtěl dát Randomized Algorithms, ale ukázalo se, že tohle jaro nejsou vypsané. Graphs, Networks and Algorithms rychle zrušili pro nedostatek studentů. Tím se vyčerpaly zajímavé teoretické předměty a bylo potřeba si dát něco jiného: Basics of Cloud Computing s Marťou a System Administration. Kromě toho má Ondra ještě Data Stream Algorithms Seminar a Programming Challenges.

Kromě informatických předmětů jsme si také zapsali cizí jazyky. U Ondry měla Estonština takový úspěch, že si ji po první hodině zrušil. Abyste měli o Estonštině nějakou představu, doporučujeme si zkusit několik jazykolamů. Marťa je naopak nadšená z ruštiny, a jako správný prvňáček se učí psát písmenka.

V pondělí večer jsme navštívili uvítací večer prorektora, který měl chřipku, a tak se nedostavil. V příjemné atmosféře jazzové hudby, ovocného vína a rautu (s neidentifikovatelnými pochutinami) jsme jako správní studenti snědli co se dalo a rychle šli domů.

V úterý se Marťa se svou novou kamáradkou zúčastnily akce ESN nazvané Speed Friending a rychlé to opravdu bylo – po prvních asi 10 minutách to obě vzdaly. Akce spočívala ve dvouminutových rozhovorech, pokaždé s někým jiným, takže člověk pořád dokola jenom opakoval “My name is … and I am from … and I study …”. Většina lidí se proto rychle rozprchla do okolních hospod a seznamovali se normálním způsobem.

Ve čtvrtek večer jsme se připojili ke skupince hráčů deskových her z univerzity. Rozhodli jsme se, že budeme chodit hrát pravidelně, protože někteří z nich mají opravdu velkou sbírku her.

Páteční odpoledne jsme strávili na policii, kde nás čekala další byrokracie v podobě vyřizování estonské občanky. Od začátku pobytu jsme byli opakovaně varováni, že estonská policie neumí anglicky ani zabučet a úspěch na úřadě je bez domorodého překladatele nemožný. To se naštěstí vůbec nepotvrdilo a nedlouho po vystání fronty jsme měli vyřízeno. Kéž bychom tam ale nemuseli znovu, až budou průkazy hotové.

V sobotu se zase po týdnu udělalo pěkně a vysvitlo sluníčko, a tak jsme se vydali na procházku při řece, opačným směrem než minule. Viděli jsme jezírko, vráňata, rybáře na ledě (u kraje ale nebylo zamrzlo, tak nevíme, jestli se dostali zpět, nebo tam stojí dodnes a čekají, až voda dostatečně zteplá na plavání) a spoustu gymnastek (v Tartu bylo o víkendu mezinárodní mistrovství). Neviděli jsme dubový háj, který Google Maps slibovaly, ale na místě byla jen bažina. Sluníčko se pak ale zase schovalo a začalo sněžit, takže jsme se vrátili k domácím úkolům.

V neděli sněžení nepřestávalo, ale v Tartu je naštěstí Science Centre AHHAA. Ondra si tu třeba vyzkoušel, jaké je to býti Marťou.

A taky jak se jezdí na kole ve vzduchu.

A pak skončil ve svém oblíbeném oddělení.

A Marťa zatím chovala kuřata.

A meditovala s medvědy.


« První víkend   První týden,
kdy bylo hezky »