, Estonsko


další zápisky

První státní svátek

« První týden,
kdy bylo hezky
  První Laponsko »

Ve středu 24. února byl v Estonsku státní svátek – Independence Day. Pro Estonce je to velká událost, protože si v historii moc nezávislosti neužili.

Rychlá historie Estonska:

Jak je z tohoto přehledu vidět, Estonsko je opravdu žádanou zemí a všichni by se sem měli jet rychle podívat, než to tady bude zase okupovat někdo jiný.

Ale teď zpátky ke státnímu svátku. Volno jsme dostali už odpoledne před tím, asi v rámci příprav (všichni Estonci začnou zdobit své domy, auta a děti estonskými vlajkami). My jsme se zašli podívat na lotyšsko-estonský rodinný film Ūdensbumba resnajam runcim (Waterbomb for the Fat Tomcat). Tento film pro nás byl velmi traumatizujícím zážitkem – pozor spoiler – protože holčička nakonec slíbeného pejska nedostala.

Ve středu jsme se vypravili na výlet do města Viljandi. Podle předpovědi mělo být polojasno, takže hustě sněžilo jenom asi každou hodinu, a odpoledne jsme přibližně na 10 minut zahlédli i slunce.

Viljandi je pěkné historické město…

…na břehu jezera…

…s visutým mostem…

…a zříceninou místního hradu.

Co nás ale zaujalo nejvíc, byl místní lyžařský areál. Areál měl dokonce lanovku a dohromady tady lyžovali celkem tři lidi. I když si nejsme jistí, jestli se tomu vůbec dalo říkat lyžování, takže možná spíš běžkovali na sjezdových lyžích.

O víkendu jsme se vydali hledat Martiny oblíbené medvědy a vlky do lesa kousek od Tartu. Žádné jsme neviděli, za to nás chytla pořádná chumelenice, kterou jsme vůbec nečekali, protože celou dobu byla modrá obloha a svítilo sluníčko.

V neděli jsme se byli podívat na mistrovství juniorů v krasobruslení. Zachytit takového krasobruslaře v pohybu, aniž by byla fotka rozmazaná, se však ukázalo jako nemožné. Ale po cestě zpátky jsme viděli bludiště, které se vyfotit nechalo.


« První týden,
kdy bylo hezky
  První Laponsko »