, Estonsko


další zápisky

První návštěva Rigy

« První národní park   První jarní dny »

Velikonoce v Estonsku zřejmě nejsou moc důležité. V pátek 25. března jsme sice dostali volno, jinak se ale nic moc nedělo. V některých obchodech měli pár čokoládových zajíčků a prý tady na Velikonoce dělají kraslice, tím to však tak nějak skončilo, a tak jsme v pondělí už zase seděli ve škole.

Estonci měli v pátek kromě Velikonoc pro ně mnohem důležitější událost. V Tartu a v Tallinnu lidé večer zapálili přes 20 tisíc svíček na památku asi 22 tisíc lidí, kteří byli v roce 1949 deportováni na Sibiř.

V sobotu den poté, se Marťa rozhodla vyzkoušet recept od svéha kamaráda z Kyrgyzstánu. Byl to recept na tradiční kyrgyzstánecký boorsok, což je podle Marti něco jako české (moravské) báleše, jenom to má jiný tvar. Báleše se dají vzdáleně přirovnat k těstu na koblihy (vysvětlení hlavně pro Ondru, který je nezná, přestože je z Moravy). Boorsok se jí s cukrem nebo marmeládou.

V neděli jsme se vypravili na výlet do lotyšské Rigy. Abyste jednoho dne nebyli tak zmatení jako my, tady je několik informací na začátek:

Do Rigy jsme dorazili ještě ráno a vypravili jsme se nejprve na místní trh. Centrální trh v Rize je jeden z největších a nejstarších trhů v  Evropě a najdete tady 5 pavilonů s nejrůznějšími potravinami (ryby, maso, ovoce, zelenina, sýry, a tak dále) a mezi nimi stánky s oblečením, suvenýry a květinami.

Potom jsme se při řece vydali na cestu do historického centra. Na druhé straně řeky jsme viděli Národní knihovnu Lotyšska, dovnitř jsme se ale podívat nešli.

První zastávka byla u Domu Černohlavců. (Silné slunce nepřálo focení.)

Dále jsme viděli kostel svatého Petra.

Rižský dóm.

Náměstí Līvu, na kterém pracuje profesionální houpač.

Lotyšskou národní operu a balet.

Pomník svobody.

Chrám Kristova narození.

A další kostely, muzea a památky. Riga se nám celkově moc líbila a navíc bylo celý den pěkné počasí; teplota se vyšplhala až na 9 stupňů Celsia. Do Lotyšska bychom se ještě znovu rádi podívali – máme v plánu národní parky Gauja a Ķemeru, které oba leží v blízkosti Rigy, a proto jsou pro nás z Tartu celkem dobře dostupné. Počkáme si ale raději na ještě teplejší počasí.


« První národní park   První jarní dny »